Bu optik illüzyonlar beyninizden şüphe ettirecek: Görseller beyninize oyun mu oynuyor? Yanılsamalar neler anlatıyor?

Görsel olarak algılanan görüntüler ile nesnel gerçekliğin farklı olduğu bazı görseller, sosyal medyada sık sık karşımıza çıkıyor. Optik illüzyon, görsel illüzyon ya da göz yanılsaması diye anılan bu görseller, beyninizde kimi zaman yorgunluğa bile yol açabilir.

İllüzyonlar, beyninize tam olarak güvenmemenize de yol açabilir. Ayrıca beynin taramalarını kullanarak beynimizde gerçekliğin nerede bozulduğunu ve bunun yerini de tespit etmeye yarayabilir. Peki siz bu görsellerle neye inanacağınıza şaşırmak ister misiniz?

1. GÖRSEL

Bu görselin hareketsiz olduğunu unutmayın. Ancak siz bu yazıyı okurken merkez bölümü içe doğru, dış bölümü ise dışa doğru hareket ediyormuş gibi gözüküyor. Eğer gözlerinizi merkezde bir noktaya dikerseniz ve hareket ettirmezseniz bu göz yanılsamasına neden oluyor.

2. GÖRSEL

Dönen yılanlar‘ adıyla anılan bu sıralı görseller, gözlerinize inanmanızı zorlaştırabilir. Tekerlek şeklindeki yılanlar nasıl da kendiliğinden dönüyorlar, değil mi?

3. GÖRSEL

Hareket illüzyonu, beyninize neden güvenmemeniz gerektiğini kanıtlıyor. Sadece bir görsel olan ve hareket etme ihtimali olmayan bu optik illüzyon, size de hareketli gibi mi geliyor?

4. GÖRSEL

Bu görsel de hareketsiz bir yapıya sahip. Ancak ortadaki siyah noktaya odaklandığınızda yanlardaki çizgiler garip hareketler oluşturmaya başlıyor. Göz yapısına benzeyen bu görsel, sizce de dönüyor mu?

5. GÖRSEL

Bu bir Pinna illüzyonu. Ufak bir not düşmeliyiz ki, bu görsel illüzyona odaklanmak başınızın dönmesine sebep olabilir. İlk olarak görselin tam ortasında bulunan siyah noktaya odaklanın ve 5 saniye bekledikten sonra başınızı ekrandan uzaklaştırıp, yakınlaştırın. Halkalar hareket etmeye başladı mı?

Optik illüzyonlar ile siz eğlenceli ve dolu dolu bir zaman dilimine sahip olabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir