Kuraklık Anksiyete Yaratıyor! Bakanlık Otellere ‘Tasarruf Edin’ Dedi

Dünyada da sorunlu olan kuraklık meselesi giderek sorunlu bir hal alıyor. Gıda fiyatları üzerinde de etkili olması beklenen sorunun büyümesi anketlerde de göze çarpıyor.

Futurist Ufuk Tarhan, IPSOS araştırmasını paylaştığı Instagram postunda, durumun anksiyete boyutunda olduğunu belirtti.

IPSOS araştırmasında toplumun yüzde 82’sinin yakın gelecekte Türkiye’de su sıkıntısı oluşacağını öngörüyor. Yüzde 78 ise durumun su krizine dönüşeceğinden endişeli görülüyor. 

Kısaca 5 kişiden 4’ü ‘Kuraklık Kaygısı’ ya da ‘Su Anksiyetesi’ yaşıyor.

Türkiye, kuraklık ve su sorunların açısından yüksek riskli ülkeler arasında yer alırken, bu sorunlar dünyada nüfusun yüzde 40’ını etkiliyor.

BM, 2030 yılına kadar 700 milyon insanın kuraklık nedeniyle göç riskiyle karşı karşıya olduğunu açıklamıştı. 

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres, Su Eylem Gündemi’ni hayata geçirmek için tüm ülkeleri bilim temelli bir yol izleyerek sorumluluk almaya ve harekete geçmeye davet ederken, 300 milyar dolarlık destek ayırdıklarını belirtti.

Tarım ve Orman Bakanlığı da gelecek günlerde yaşanabilecek su sorununa yönelik çalışmalarını hızlandırdı.

Bakanlık, özellikle turizm dönemini de hesaplayarak tasarruf konusunda alınabilecek önlemleri anlattı. 

Tasarruf rehberinde oteller uyarılar yapılırken, banyolarındaki musluk ve bataryalardan, tesisatlara, havlulardan, diş fırçalarına suların kullanımında tasarruf öne çıkıyor.

2021 yılında içme ve kullanma şebekesine giren su miktarında kayıp oranının yüzde 33,54 olduğu, bu kaybın gelecek yıllarda yüzde 25 seviyelerine düşürülmesi hedeflendiği belirtildi. Bu tasarruf oranı Ankara’nın 2 yıllık su ihtiyacını karşılayabilecek bir oran oluyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir