Murat Yetkin: Seçime kadar Hafize Gaye Erkan mı, yoksa bu bir komplo mu?

Gazeteci- yazar Murat Yetkin, Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası Başkanı Hafize Gaye Erkan’ın ailesi ve kendisiyle ilgili iddialara ilişkin olarak, “komplo mu” sorusunun gündeme geldiğini belirterek, “Gelişmeleri yakından takip eden bir kaynağım “Komplo filan yok” diyor; “Anne-babasının her şeyi kontrolleri altında tutmak istemesi, Başkanın da buna dur diyememesi, izin vermesi söz konusu.” ifadelerini kullandı. 

Yetkin yazısında şu ifadeleri kullandı: 

“Gelişmeleri yakından takip eden bir kaynağım “Komplo filan yok” diyor; “Anne-babasının her şeyi kontrolleri altında tutmak istemesi, Başkanın da buna dur diyememesi, izin vermesi söz konusu. Siz açık verirseniz, faydalanmak isteyenler tabii ki çıkacaktır.

Bu tablo karşısında Erdoğan’ın ne olup bittiğinden habersiz olduğunu düşünmek abesle iştigal olur.

Şimdiye dek Erkan dosyası çoktan masasına konmuştur.

En akla yakın ihtimal, Erkan’ın ailesinin Merkez Bankasına erişimlerinin yasaklanıp görevine öyle devam etmesi ve bunun da kamuoyuyla paylaşılması olur. Bu durumda seçimden önce ya da sonra diye bir sorun da kalmayabilir; elbette bu nedenle TCMB bilgilerinde bir sızıntı olup olmadığının soruşturulması kaydıyla.

Ancak örneğin DEVA Genel Başkanı Ali Babacan ve İYİ Parti Sözcüsü Kürşat Zorlu’nun işin tadı iyice kaçmadan Erkan dosyasının kapatılması gerektiği yolundaki sözleri, ortaya saçılacak başka dosyaların da olabileceğini akla getiriyor.

Erkan’ın gitmesinin mi kalmasının mı seçim yolunda Merkez Bankası ve ekonomik krizden çıkış için OVP için daha az zararı dokunacağına karar verme işiyse, tek karar verici olan Cumhurbaşkanı Erdoğan’a bağlı.”

Yazının tamamını okumak için .

Ne olmuştu? 

Merkez Bankası’nda işten çıkartılan Büşra Bozkurt, Hafize Gaye Erkan’ın babası Erol Erkan tarafından işten çıkartıldığı iddiasıyla CİMER’e şikayet dilekçesi yazmıştı. Sözcü gazetesine konuşan Bozkurt, Erol Erkan’ın bir çalışanı tokatladığı ve görüntülerin olduğunu ileri sürmüştü. Bozkurt, Erol Erkan’a bankada oda, koruma ve makam aracı tahsis edildiğini de öne sürmüştü.

Merkez Bankası Başkanı Hafize Gaye Erkan, babasının bir banka personelini işten çıkardığı, Merkez Bankası Sosyal Tesisi’ni kapattırıp çalışanlarını ailesinin emrine tahsis ettiği ve İzmir Özdere’deki kampı da depremden sonra sadece kendi kullanımına soktuğu iddialarına cevap vermişti. Açıklamasında içeriklerine değinmediği iddiaların asılsız olduğunu belirten Erkan, “Güven bozucu, kasıtlı ve gerçeklerle bağdaşmayan haberler dolaşıma sokuldu. Sorumlular hakkında gerekli yasal haklarımı kullanacağım” demişti.

TIKLAYIN – Merkez Bankası çalışanı CİMER’e şikâyette bulundu: Hafize Gaye Erkan’ın babası tarafından işten çıkartıldım

TIKLAYIN – MB Başkanı Erkan, kendisi ve ailesi hakkındaki iddialara cevap verdi: Kasıtlı ve gerçeklerle bağdaşmayan haberler dolaşıma sokuldu

TIKLAYIN – CİMER şikâyetiyle gündeme gelen Büşra Bozkurt konuştu: Gaye Erkan’ın babası bir çalışanı tokatladı, görüntüleri var

TIKLAYIN – İddia: TCMB Sosyal Tesisi Erkan ailesine tahsis edildi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir