Seyahatin Geleceği Araştırmasından 50 Yılda Gerçekleşmesi Beklenen Ağzınızı Açık Bırakacak Teknolojiler

Önümüzdeki 50 yıl içerisinde teknolojik gelişmeler seyahat alanında da varlığını gösterecek. Araştırmacıların ön görülerine göre seyahat ederken şu an gerekli olan pasaportlar rafa kalkacak. Farklı bir ülkeye seyahat ederken dil sorunu yaşanmayacak. Yolculuklar teknolojik araçlar kullanarak daha konforlu ve eğlenceli hale gelecek.

İşte, seyahatin geleceği araştırmasından ağzınızı açık bıracak

Kaynak: https://www.independent.co.uk/travel/…

Gelecekte yolcular kalp atış hızı ve biyometrik pasaportlarla havalimanı güvenliğinden geçecek.

EasyJet 2070: Seyahatin Geleceği Raporu’nda (easyJet 2070: The Future Travel Report) önümüzdeki 50 yıl içinde gerçekleşmesi tahmin edilen bazı yenilikleri sıraladı. Buna göre yolcuların kişiye özgü kalp atışı imzalarının ve biyometrik bilgilerinin, tıpkı bugünkü parmak izi tarama teknolojisi gibi küresel bir sisteme geçileceği ön görülüyor.

Uçak koltukları kişinin vücut şekline uyum sağlayabilir olan biyomimetik duyusal uçak koltukları şeklinde dizayn edilecek.

Independent’in haberine göre 2070’e gelindiğinde yolcular oturduklarında vücutlarının şeklini alan koltuklarda yolculuk yapacak.

Aynı zamanda koltuklarda yolcuların doğrudan gözlerine yansıtılan optoelektronikler olacak.

Uçak içi eğlence ve dijital tatil konsiyerjleri olarak belirtilen bu teknoloji ile yolculuk yapmak çok daha konforlu ve keyifli bir hal alacağa benziyor.

Farklı bir ülkeye seyahat ederken dil konusunda korkularınız olmasın. Çünkü yeni teknolojiler sayesinde konuşmanızı tercüme edecek ve istediğiniz dilde iletişim kurmanızı sağlayacak bir işitme cihazına sahip olacaksınız.

Tam da sizin zevkinize göre hazırlanmış akıllı bir otel odası fena olmazdı değil mi?

Yolculuğunuz bitti ancak konforunuz asla son bulmuyor. Akıllı otel odası teknolojisi ile araştırmacılar, otel konaklamalarının kişiye özel hale geleceğini, önden hazırlanmış yataklara ve ortam sıcaklığına sahip, konukların önceden seçtiği müziğin çaldığı bir odaya dönüşeceğini ön görüyor.

Yolcular geri dönüştürülebilir tatil kıyafetlerini ve otel büfelerindeki yemekleri üç boyutlu olarak basabilecek.

Araştırmaya göre, enerji tasarruflu yeraltı otellerinde de artış yaşanacağı da belirtiliyor.

Henüz nereye gitmek istediğinize karar veremediyseniz de ezervasyon yapmadan önce bir yeri deneyimlemenizi sağlayan biyonik ve Meta tatil önizlemeleri yapabileceksiniz.

Gittiğiniz yerde bir turistik rehber yerine sanal gerçeklik ile tarihi yerlere dokunarak gezebileceksiniz.

Dahası da var: Uçağı kaçırmak rüya olacak!

Gelecekte bizleri elektrikli dikey kalkış ve iniş yapabilen hava araçları (eVTOL) olan hava taksileri bekliyor. Bu teknoloji ile yolcuların yüzde 85’i evlerinden doğrudan terminale taşınabilecek. Bu taksiler terminalle otopark arasında giden havalimanı servisinin yerini alabilir, diye ekleniyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir