TİP milletvekili Can Atalay’ın vekilliği düşürüldü! Meclis’te tansiyon çok yüksek

Gezi davasında 18 yıl hapis cezası alan TİP Milletvekili Can Atalay’la ilgili Yargıtay kararının Meclis’te okunmasıyla birlikte Atalay’ın vekilliği düşürüldü.

MECLİS’TE CAN ATALAY GERGİNLİĞİ

Gezi Parkı Davası’nda 18 yıl hapis cezasına çarptırılan Türkiye İşçi Partisi (TİP) Hatay Milletvekili Can Atalay’la ilgili Yargıtay 3. Ceza Dairesi’nin verdiği kararın okunması için TBMM Genel Kurulu toplandı. Meclis’te Bekir Bozdağ’ın kararı okumak istediği sırada tansiyon yükseldi. CHP’nin kapalı oturum önergesi ilk başta kabul edilirken, daha sonra iptal edilerek yeniden açık oturuma geçildi.

CAN ATALAY’IN MİLLETVEKİLLİĞİ DÜŞÜRÜLDÜ

Gerginliğin bir türlü son bulmadığı Genel Kurul’da Can Atalay kararı sonunda okundu. Kararın okunmasıyla birlikte Can Atalay’ın milletvekilliği düşürüldü. Muhalefet milletvekilleri karar okunduğu sırada Meclis kürsüsüne yürüdü. Tepki gösteren vekiller ellerindeki Anayasa kitapçığını fırlattı.

MUHALEFET MİLLETVEKİLLERİ SIRALARI YUMRUKLADI

Meclis’te Bekir Bozdağ’ın kararı okumak istediği sırada tansiyon yükseldi. Vekillerin sıraları yumruklaması ve divana yürümesinin ardından Genel Kurul’da kapalı oturuma geçildi. CHP’nin ‘kapalı oturum’ önergesi oy çokluğuyla kabul edildi. Birleşime ara verildi.

KARARIN OKUNMASINA ENGEL OLMAK İSTEDİLER

CHP’nin kapalı oturumu kararın okunmasına engel olmak ve sürecin her anının Meclis tutanaklarına geçmesini sağlamak amacıyla istediği öğrenildi.

YENİDEN AÇIK OTURUMA GEÇİLDİ

TBMM kapalı oturum kararından vazgeçerek yeniden açık oturuma geçildi. Can Atalay’la ilgili kararın kısa süre içinde verilmesi bekleniyor.

AK PARTİ GRUP BAŞKANVEKİLİ AÇIKLAMIŞTI

Ak Parti Grup Başkanvekili Leyla Şahin Usta, Tutuklu bulunan Türkiye İşçi Partisi Hatay Milletvekili Can Atalay’ın vekilliğinin düşürüleceği sorusuna, “Bugün veya bu hafta tamamlamayı düşünüyoruz açıkçası. Meclis’in de üzerine düşen görevi yapması gerekiyor” Biz de Meclis olarak konuyu takip edeceğiz, Meclis’in üzerine düşen bir görev varsa yerine getirmeye çalışacağız.” açıklamasında bulunmuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir