‘Üç Kız’ heykeli artık kamera ile korunacak

Altınordu ilçesine bağlı Taşbaşı Mahallesi’nde seyir terası konumundaki açık alana 17 yıl önce ‘Tabya Başında Üç Kız Yan Yana’ türküsünden esinlenerek yapılan ‘Üç Kız’ heykeli yerleştirildi. Üzerine yazılar yazılarak zarar verilen heykeller, 2013 yılında heykeltıraş Özgür Özmen tarafından bakıma alındı. Yeniden yerlerine konan heykellerden birinin başı 2016’da gövdesinden kırılıp, zarar gördü. Tadilatı yapılan heykel, tekrar yerine yerleştirildi.

Geçen yıl kasım ayında da heykellerden birinin ayağı gövdesinden ayrıldı. Ordu Büyükşehir Belediyesi heykelin ayağının tadilatı için çalışma başlattı. Çalışmalar sürerken geçen günlerde heykeller 4’üncü kez saldırıya uğradı. Kimliği belirsiz kişi ya da kişiler, heykellerden birinin daha ayağını gövdesinden ayırdı. Belediye, durumu polise bildirdi. Soruşturma kapsamında heykellere zarar veren kişi veya kişilerin izine rastlanılmadı.

HEYKELLER BAKIMA ALINDI

Ordu Büyükşehir Belediyesi Parklar ve Yeşil Alanlar Dairesi Başkanlığı heykellerin onarılması için çalışma başlattı. Uzman ekipler tarafından yerlerinden sökülen heykeller, bakıma gönderildi.

Heykeltıraşlarca 15 gün sürecek olan çalışmanın ardından heykeller yeniden yerine yerleştirilecek. Bunun yanı sıra belediye, alana 2 güvenlik kamerası yerleştirerek heykelleri 7 gün 24 saat takip edecek.

Ordu Büyükşehir Belediyesi Parklar ve Yeşil Alanlar Dairesi Başkanı İzzet Gündoğar “Ordu’muzun kültüründe, sanatında çok önemli bir yeri olan, türkülere konu olmuş ‘Üç Kız’ heykelimiz 4 yıl önce tekrar onarılıp çevre düzenlemesi yapılarak ziyarete açılmıştı. Ama o süreçten bu yana zaman zaman kimliği belirsiz kişilerce zarar verildi. Yaptığımız uyarılara rağmen bu saldırılar devam ediyordu. En son yine bir saldırı oldu. Şu an onarıma götürdük. Heykeltıraşlarca gerekli çalışmalara başlanıldı. 15-20 gün içerisinde orijinal haline getirilerek, aynı yerine konulacak” dedi.

“ZARAR VEREN KİŞİLER TESPİT EDİLECEK”

Bölgeye güvenlik kamerası yerleştirildiğini ifade eden Gündoğar, “İdaremizin verdiği karar neticesinde heykellerimizin bulunduğu bölgeye kamera sistemi kuruldu. İnşallah bundan sonra bu tip zarar veren kişiler tespit edilecek Türkülere konu olmuş, bizim sanat tarihinde yeri olan bu heykellerden ne istiyoruz? Sadece oraya değil; Ordu’nun tüm güzelliklerine sahip çıkalım” diye konuştu. (DHA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir