Gazze’de ateşkes için müzakereler başlıyor: Hamas heyeti, Kahire’ye gitti

İsrail ve Hamas arasında arabulucu ülkeler aracılığıyla yapılan ateşkes ve rehine takası anlaşması müzakereleri, Mısır başkenti Kahire’de bugün yeniden başlıyor. Reuters ajansına konuşan üst düzey bir yetkili, Hamas heyetinin Kahire’ye ulaştığı belirtildi. Hamas’ın Gazze’deki iki numaralı ismi Halil el Hayya’nın heyete başkanlık etmesi bekleniyor.

İSRAİL ‘LİSTE’ ŞARTI KOŞMUŞTU

Geçtiğimiz saatlerde Reuters’a konuşan Mısırlı güvenlik kaynakları, hayatta olan rehinelerin ‘tam listesi’ verilene kadar İsrail’in Kahire’ye temsilci göndermeyeceğini bildirmişti. Henüz, Tel Aviv heyetinin Mısır’a varıp varmadığı belli değil.

40 İSRAİLLİ REHİNEYE KARŞI 400 FİLİSTİNLİ MAHKUM

Yaklaşık altı hafta sürmesi beklenen rehine takası ve geçici ateşkesin, Ramazan ayının başlayacağı 10 Mart’a kadar yürürlüğe girmesi öngörülüyor. Filistinli mahkumların, İsrailli rehinelerle ‘10’a 1’ oranında (40 İsrailli rehine-400 Filistinli mahkum) takas edilmesini içeren bir takas olması bekleniyor ancak Tel Aviv yönetimi, Hamas’ın taleplerinin ‘gerçekçi olmadığını’ söylüyor. İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, “Hamas’ın sanrılı, gerçekçi olmayan taleplerinden (oluşan) tuğla bir duvara çarpıyoruz” diyor.

HER GÜN 500 YARDIM KAMYONU GİRECEK

Geçici ateşkes sürecinde Gazze’de İsrail saldırıları nedeniyle yerle bir olan hastane ve fırınların onarılması planlanırken, günde 500 kamyon insani yardım getirilmesine de izin verileceği belirtiliyor. Rehine takası anlaşmasına göre ise öncelikli olarak kadınlar, 19 yaş altı çocuklar, 50 yaş ve üzeri yaşlıların serbest bırakılması bekleniyor.

(DIŞ HABERLER SERVİSİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x