İrlanda, Uluslararası Adalet Divanı’nda İsrail aleyhine açılan soykırım davasına müdahil olacak

T24 Dış Haberler

İrlanda Cumhuriyeti, Uluslararası Adalet Divanı’nda (UAD) Soykırım Sözleşmesi uyarınca İsrail aleyhine açılan davaya müdahil olacak.

İrlanda Tánaiste’si (Başbakan Yardımcısı) ve Dışişleri Bakanı Micheál Martin, dün yaptığı açıklamada, yetkilileri UAD tüzüğünün 63. maddesi uyarınca bir Müdahale Bildirisi üzerinde çalışmaya başlamaları için yönlendirdiğini duyurdu.

İrlanda soykırım yapılıp yapılmadığını ileri sürmeyecek, Soykırım Sözleşmesi’ne ilişkin yorumunu ileri sürecek. Müdahale üzerindeki çalışmaların birkaç ay sürmesi bekleniyor. Davanın da birkaç yıl sürmesi bekleniyor. 

TIKLAYIN – Lahey’de İsrail’e soykırım davasındaki ihtiyati tedbir taleplerine ilişkin karar açıklandı: Ateşkes yerine “soykırımı önleme” emri

Uluslararası Adalet Divanı, İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırılarında 1948 tarihli Birleşmiş Milletler (BM) Soykırımın Önlenmesi ve Cezalandırılması Sözleşmesi’ni ihlal ettiği gerekçesiyle Güney Afrika Cumhuriyeti tarafından açılan davadaki ihtiyati tedbir talebine ilişkin kararını açıklamış; İsrail’den Gazze Şeridi’ndeki ölüm ve hasarı kontrol altına almaya çalışmasını talep etmiş ancak ateşkes emri vermekten kaçınmıştı. 

“Uluslararası toplumun görüşü net”

Martin Çarşamba günü yaptığı açıklamada “Durum bundan daha vahim olamazdı; Gazze nüfusunun yarısı yakın bir kıtlıkla karşı karşıya ve nüfusun yüzde 100’ü akut gıda güvensizliği ile karşı karşıya” dedi ve şöyle devam etti:

“İrlanda müdahil olacak. Soykırım yapılıp yapılmadığına karar vermek mahkemenin görevidir.

Ancak son birkaç ay içinde defalarca söylediğim bir şeyi tekrarlamak istiyorum; 7 Ekim’de İsrail’de gördüklerimiz ve şu anda Gazze’de gördüklerimiz, uluslararası insancıl hukukun kitlesel ölçekte açık bir ihlalini temsil etmektedir.

Buna bir son verilmelidir. Uluslararası toplumun görüşü nettir. Artık yeter”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x